Za Laudonem

Výjezd do zapomenuté krajiny bývalých Sudet. Ponurou mlhu z nížin s postupným nabíráním nadmořské výšky střídá slunce a pestré barvy podzimních lesů a luk. Start je naplánovaný na 8.30 hod., do liduprázdných Norberčan přijíždí od Olomouce dvě osádky aut a pět minut před startem přibíhá po svých Korys... Dal si to už z Hrubé Vody, démon :)

Na 14 km dlouhém okruhu nejprve stoupáme k meteorologické stanici na bývalé sopce - Červené hoře, 749 m n.m. (průměrná zdejší roční teplota je 5,5°C), odtud sbíháme dolů do Guntramovic přes louky, kde se v roce 1758 v bitvě pruských a rakouských vojáků rozhodovalo o osudu Olomouce, a znovu do kopce ke kapličce a cestě česko-německého porozumění na místě hromadného hrobu těch, kteří tuhle pět hodin trvající válečnou řež nepřežili.

Pokračujeme ke Zlaté lípě, tady prý odpočíval generál Laudon poté, co ve vítězné bitvě jeho generál Šiškovič (dle nepotvrzených zpráv a hlavně jména předek našeho předsedy :)) rozprášil pruskou zásobovací kolonu. Podle jiné legendy se právě někde tady nachází zlatý poklad, který vezli pruští vojáci - ovšem kde přesně je zakopaný, to ví snad jen sám Ladermon.

Moc hezké proběhnutí drsnou krajinou náhorní planiny Nízkého Jeseníku den před státním svátkem vzniku ČSR. Máme u nás tolik hezkých míst, která nejsou turisticky tak "profláknutá" a která stojí o to víc za to navštívit...