Honza v TOP 10 na prestižní Ultra Fatra

Komentář Honzy Lachnita z Ultra Fatry (30. 7. 2022) - 55 km, 3800 m výškových:

Předpověď počasí byla špatná, zataženo, déšť, vítr, bouřky. Realita ale byla lepší. Nebyl vítr a bylo teplo. Ráno start bez deště, vlhko jako v prádelně, všichni valili. Na pátém km  už nastoupáno +700 m a to stejné dolů...

Na první občerstvovačce ve Starých Horách meloun, jsem 59. a teprve teď si jdu svoje. Následuje +1000 m převýšení, takže na 15. km už máme 1800 výškově, mazec.

Na hřebeni (Líška) je i něco vidět, kochám se a v 9:30 začíná pršet, stejně jsem úplně mokrej. Terén je dost kluzký, nahoru kloužu, dolů se vezu. :-) Užívám hřebene, předbíhám, přestává pršet. Před chatou pod Borišovom se natahuje mlha, posunul jsem se na 22. místo. Svačím chleba se sádlem a colu, trochu mi to spravuje žaludek po magneslajfku. Následuje hroznej stoupák na Ploskou. Pak zase seběh klouzací, mlha trochu ustupuje. Následuje technický rovinatý úsek, zapomínám na bolavou patu a zase prší.

Při prďáku na Rakytov (+250 m) skoro jako by slunko chtělo vykouknout, předbíhám, pak zase rovinatější a běhatelnější úsek. Na Smrekovicu dobíhám 14., chlebem se sádlem a colou zapíjím další magnesblajf. Další úsek navigačně složitější, trasa v hodinkách je k nezaplacení. Následuje dlouhé a místy prudké klesání, mlha, trochu prší, bahno, dost to klouže. A konečně vidím někoho před sebou. Po krátkém výšvihu na Malinné sbíháme sjezdovku (-250 m), trhač stehen. Začíná hodně pršet. Na občerstvovačce svačím meloun, chleba se sádlem a colu, jsem 12., hned se jde dál.

Sakra hodně prší, všude valí voda, poslední kopec na Sidorovo (+250 m), brutální stoupák. Kolega spoluběžec je neúprosný, rubeme ten kopec jako zčerstva, cítím brnkání ve svalech. Dva borce dáváme, jednoho nahoru, jednoho v seběhu. Seběh je technický, prudký a hodně ostrý. Moje Hoky kloužou na kořenech a v blátě, borec přede mnou udává tempo v jistých Salomonech. Několikrát jsem málem lehnul, ale dokážu držet krok, náskok mažu v krátkých stoupácích. Na louce se už jeho výhoda smazává a závěr na asfaltu je můj, poslední dva kilometry v tempu pod 3:40  - na ultra super. Z nebe a po zemi valí voda. Nějak jsem zapomněl, že mě bolí pata, pěkně jsem si na závěr zazávodil a uhájil TOP 10!

Shrnutí:

Trať krutopřísná. V úvodu ty největší stoupáky a nastoupané metry, následuje běžecká část pro ty, kterým ještě zbyly síly a na závěr brutální výšvih na Sidorovo a padák do cíle. Organizačně závod nic moc, snaha a nasazení nebylo moc vidět, vyhlášení jen aby se neřeklo. Občerstvovačky však skvělé. V cíli bez vyčerpání, jen únava, nohy nebolí, bez pádu, žaludek OK. Nádhera, tak to má být. Spokojenost.

mapy.cz - 56km, +3691/-3701 metrů
strava.com - 56km, +3525/-3540 metrů

pořadí:
9. km - Staré Hory: 59
25. km - Chata p. B.: 22
39. km - Smrekovica: 14
49. km - Malino Brdo: 12
56. km - cíl: 9/160, 27 závodníků nedokončilo